İnsan geldi, insan gitti: Yaşar Kemal

Kemal Sadık Gökçeli, yani yazar Yaşar Kemal şubat 2015 günü bu dünyadan ayrıldı. Van Gölüne’ne yakın Ernis (şimdi Ünseli) köyünden olan ailesinin Birinci Dünya Savaşı’ndaki Rus işgali yüzünden muhacir olarak yerleştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite (Gökçedam) köyünde Cumhuriyet’in ilk yılında doğdu.

Ortaokulu son sınıfıftan terk ettikten sonra ırgat katipliği, ırgatbaşılık, öğretmen vekilliği, kütüphane memurluğu, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük gibi çeşitli işlerle uğraştı.
Sosyal konulara, toplumsal haksızlığa olan duyarlılığı ona 17 yaşında ilk hapishane tecrübesini yaşattı. 1943’te bir folklor derlemesi olan ilk kitabı “Ağıtlar”ı yayımladı. Askerliğini yaptıktan sonra 1946’da gittiği İstanbul’da Fransızlara ait Havagazı Şirketi’nde gaz kontrol memuru olarak çalıştı.
Bir süre sonra Kadirli’ye döndü, bir süre yine çeltik tarlalarında kontrolörlük, daha sonra arzuhalcilik yaptı. 1950’de ‚komünizm propagandası yaptığı‘ iddiasıyla tutuklandı. Kozan cezaevinde yattı. 1951’de hapisten çıktıktan sonra İstanbul’a gitti.

1951-63 arasında Cumhuriyet gazetesinde Yaşar Kemal imzası ile fıkra ve röportaj yazarı olarak çalıştı. Cumhuriyet Gazetesi’ne ilk görüşmeye gittiği gün kıyafeti nedeniyle içeri alınmadığını çok az insan biliyordu. 1952’de ilk öykü kitabı “Sarısıcak”ı, 1955’te ise bugüne dek kırktan fazla dile çevrilen romanı “İnce Memed”i yayımladı.

1962’de girdiği Türkiye İşçi Partisi’nde genel yönetim kurulu üyeliği, merkez yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Yazıları ve siyasi etkinlikleri dolayısıyla birçok kez kovuşturmaya uğradı. Haftalık siyasi dergi Ant’ın kurucuları arasında yer aldı.

1973’te Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kuruluşuna katıldı ve 1974-75 arasında ilk genel başkanlığını yaptı. 1988’de kurulan Türkiye PEN Yazarlar Derneği’nin de ilk başkanı oldu.
1995’te Der Spiegel Dergisi‘ndeki bir yazısı nedeniyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı ve aklandı. Aynı yıl bu kez Index on Censorship’teki yazısı yüzünden 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildiyse de cezası ertelendi.

Yurtdışından ve ülkesinde bir çok ödül alan yazarımız Anadolu köylüsünün ıstırabından İnce Memet ile roman türünde bir destan çıkarmış, özellikle İstanbul gibi kent yaşamı üzerinde de durarak İstanbul’un acı değişimini Al Gözüm Seyreyleye Salih, Deniz Küstü ve Kuşlar da Gitti adlı eserleriyle ustaca anlatan bir yazarımızdı.

İnsan gelip de kim hiç beşer yaşamıyor ki şu dünyada. Giderken de insan gitmek önemli olan. 92 yaşındaki bu çınar insan arkasında iyi izler bırakarak gitti. Doğduğu köyde verilen selâlar ile yazdığı eserler ondan bir hoş seda kaldı şimdi bize.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s