Türklerarası tek ortak edebî yarışma

Avrasya Yazarlar Birliği’nin düzenlediği 3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması dünyada Türklerarası tek ortak edebî yarışma olarak 30 Eylül 2014‘e kadar devam ediyor.
Kaşgârlı Mahmud (Mahmud bin Hüseyn bin Muhammed), XI. Yüzyılın 2. yarısında (1077) yaşamış ve „Divan-ü Lugati’t-Türk“ adlı sözlüğü yazmış olan Türk dil bilginidir.
Divanü Lugati’t-Türk’ü bizlere kazandıran, Türklük biliminin (Türkoloji) kurucusu, Türk sözlükçülüğünün atası Kâşgarlı Mahmud’un adına ve anısına Avrasya Yazarlar Birliği’nin düzenlediği 3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması’na başvurular 30 Eylül’e kadar devam ediyor.
Kaşgârlı Mahmud’un XI. yüzyıl Türk Dili yadigârları arasına kattığı Divan-ü Lugati’t –Türk, yalnız bir sözlük değil, Türk tarihine, coğrafyasına, mitolojisine, folklor ve halk edebiyatına; kısacası Türk milli kültürüne ait zengin bilgileri içine alan ansiklopedik kaynak bir eserdir.
Aynı zamanda filolog, etnograf ve ilk Türk haritacısı da olan Kaşgarlı Mahmut eserinde; yaşadığı devirdeki Türk illerinin ve boylarının kullandığı ağızları canlı olarak tespit etti. Oğuz Türklerinin 24 boyu ile ilgili şemayı da verdiği eserinde, Türkçe’nin zenginliğini ve Arapça ile Farsça yanındaki değerini ispata çalışan Mahmut, ayrıca Türkçe’yi Araplara öğretmek gayesiyle Kitâbu Cevâhirü’n-Nahvi Lügâti’t-Türk adlı gramer kitabını da yazdı.
Türk dünyasının tek ortak edebî yarışmasına Avrupa’dan, Azerbaycan, Batı Trakya, Bulgaristan, Kosova, Kıbrıs, Makedonya, Romanya, Başkurtistan, Çin, Gagauz Yeri, Irak, İran, Kazakistan, Kırım, Kumuk, Nogay, Karaçay-Malkar, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Türkiye, Türkmenistan, Çuvaşistan, Sibirya, Hakarya, Yakutistan, Altay ve Tuva dahil her yerden hikâyeler kabul edilecek.
Eserlerin Gönderileceği Adres: Avrasya Yazarlar Birliği Sakarya Mah. Göztepe Sokak No:5/A Altındağ, Ankara, Türkiye.
Hikaye konusu serbest. Hikayelerin Son Teslim Tarihi: 30 Eylül 2014.
Dereceye girenlerin açıklanması 1 Kasım 2014 günü olacak. Ulusal ödül törenlerinin düzenlenmesi de Kasım 2014’de olurken, uluslararası değerlendirme de yine Kasım 2014’de ve uluslararası Ödül Töreni ise Aralık 2014‘de Bakü’de, Azerbaycan’da düzenlenecek.
Türkiye Ulusal Ödül’ünde, Birinciye 1000 TL; İkinciye 750 TL ve Üçüncüye ise 500 TL verilirken, uluslararası ödülde Birinciye 10.000 TL, İkinciye 7.500 TL, Üçüncüye de 5.000 TL verilirken Mansiyon alana da 2.500 TL ödül verilmiş olacak.
Türkiye Türkçesi Jürisi Osman Çeviksoy, Hüseyin Özbay, Dursun Kuveloğlu, Ataman Kalebozan ve Adnan Şenel’den oluşuyor.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s