Öykünün 2012 yılındaki durumu

Şair, hikayeci, deneme yazarı Kemal Gündüzalp’ın hazırladığı 2012 Öykü Yıllığı, ‘Öykü Yağmuru’ alt başlığıyla (Dünyanın Öyküsü Yayınları) yayımlandı.

Yıllıkta okurların merakını giderecek bölümlerden biri, sekiz soru etrafında yürütülen soruşturması. Adnan Binyazar, Feridun Andaç, Semih Gümüş, Özcan Karabulut gibi öyküyü yakından takip eden on yazar bu soruşturmaya bir yılı nitelik anlamında özetleyen değerli yanıtlar vermiş. Yaqop Tilermeni’nin 2012 yılındaki Kürtçe öykü hareketliliğine ilişkin örneklemeleri ise Kürtçe öyküyü merak eden okurlar için önemli bir bölüm.

Kitabın ikinci soruşturması ise dergi yayın yönetmenleriyle yapılmış. Heceöykü’den Hüseyin Su, Sözcükler’den Burcu Yılmaz, Sincan İstasyonu’ndan Abdülkadir Budak, Sarnıç Öykü’den İnan Çetin gibi isimler soruşturmaya katkı sağlamış. Yıllığın en ilginç bölümü ise Ozanların Öyküye Bakış’ı bölümü. Ahmet Telli, Gonca Özmen, Salih Bolat, Hüseyin Alemdar, Veysel Çolak gibi kıymetli isimler ozan gözüyle öyküye bakıyor. ‘2012’de Dergilerde Öykü’ yıllığın bir diğer bölümü. Bu bölümde Ayşegül Tözeren’in ‘Fanzin ve Bazı Dergilerde Öykü-Edebiyatın Sokaklarında Öykü’ başlıklı değerlendirmesi bölümün dikkat çeken yazısı. Kitaplardan ve dergilerden seçilen öykü örnekleri 2012 yılı öykücülüğümüzdeki hareketliliği, niteliği belirlemek için yeteri kadar örnek öykü sunuyor.

Öykü ödülleri, ödül alan kitaplar ve yazarlar, yitirilen öykücüler, çeviri öyküleri, öykü üzerine yazılmış eleştiri yazıları ve örnekleri ve de tabii ki 2012 yılında yayımlanan öykü kitaplarının listesi yıllık içinde açılan diğer başlıklar. Kemal Gündüzalp, yeni başlıklarla çeşitlendirdiği ve hikaye türdünde derinleşmeye imkân sağlayan bu nitelikli çalışmasıyla yıllık hazırlama alışkanlıklarımıza yeni bir nitelik, boyut ve elbette oldukça yüksek bir düzey kazandırmış.

Edebiyat kamusundaki onca olumsuzluğa rağmen sevindirici gelişmelerin de olduğunu bu yazı vesilesiyle öğreniyoruz. Söz gelimi 2009’da toplam 70 öykü kitabı yayımlanmışken 2012’de bu sayı 136. Öykünün yayınevlerine göre dağılımında ise bazı büyük yayınevlerinin 2012’de öykü kitabı yayımlamadıklarını görüyoruz.

Öykü yıllıklarının, şiir yıllıklarına kıyasla daha düşük deyilde en az ani bir heyecanla karşılanması arzumuzla, tavsiye ediyoruz.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s