İLESAM‘dan Edebiyat Yarışması

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak için hem Türkiye’den hem de Türkiye dışından katılınabilecek bir edebiyat yarışması düzenliyor.

İLESAM‘dan Edebiyat Yarışması

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne Roman, Hikâye ve İnceleme-Araştırma alanında katkıda bulunmak için 2013 yılında yapılacak bir yarışma düzenliyor.

Yarışmanın amaçlarını ve şartlarını İLESAM şöyle özetliyor:
– Sanata ve edebiyata karşı bir heves oluşturmak, genç kuşaklar arasından yeni yetenekler çıkmasına vesile olmak;
-İnceleme ve araştırmayı teşvik etmek;
-Türk Edebiyatına yeni eserler kazandırmak;
-Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek;
-Türkçenin güzel örneklerle zenginleşmesini sağlamak.

Yarışmanın şartları ise:
„1. Yarışmanın son başvuru tarihi, 31 Aralık 2013’tür. Bu tarihten sonra gelecek eser dosyaları kabul edilmeyecektir.
2. Yarışmaya, yayınlanmamış bir inceleme-araştırma, bir roman, bir hikâye dosyası ile yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir.
3. Yarışma dosyalarından İnceleme-Araştırma alanı sadece Edebiyat-Tarih ve Sosyoloji alanları için açılmıştır. Yarışmaya katılacak dosyalarda konu ve uzunluk serbesttir. Eserlerin içeriği millî ve manevî değerlerimize aykırı olmayacaktır. Eserlerde kullanılan dil Türkiye Türkçesi olacaktır.
4.Eser dosyaları bilgisayarla 12 punto yazılacak ve A4 kağıda 1 nüsha olarak gönderilecektir. Ayrıca daha sonra dereceye giren eser dosyaları kitaplaşacağı için, eser dosyasının, Word formatında hazırlanmış CD’ye yüklenmiş haliyle de gönderilmesi gerekmektedir. Eserler, Türk Dili ve imla kurallarına uygun olacaktır. Yarışmacılar eser dosya metnini belirtilen iletişim adresine göndermelidir.
5. Eserin üzerinde (herhangi bir sayfasında) kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine, rumuz yazılacaktır. Yarışmacının adı, soyadı, telefonu (cep, ev, iş), adres ve e-mail bilgileri, kapalı bir zarf içinde gönderilecektir.
6. Yarışmanın sonuçları 2014 yılı Şubat ayı içinde açıklanacaktır.
7. Yarışmaya katılan dosyalardan Roman, Hikâye ve İnceleme-Araştırma türlerinde sadece 1. olan eserler Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacaktır. Yarışmaya gönderilen eser dosyalarından birinci olan eserlerin ilk baskısı için telif ücreti olarak dosya sahibine 1000 TL ve 50 hediye kitap verilecektir. (Daha sonraki baskılar için yazarla yayınevi arasında farklı bir telif anlaşması yapılabilir). Yarışmaya gönderilen hiçbir eser dosyası iade edilmeyecektir.
8. Yarışmanın ödülleri; Mart-Haziran ayı içinde (2014) düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.
9. Yarışmaya katılacak eser dosyaları, 2013 Haziran ayından önce hiçbir yerde yayımlanmamış olmalıdır.
10. Yarışmaya eser dosyası ile katılanlar eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu ve bugüne kadar düzenlenen hiçbir yarışmaya göndermediklerini, eser dosyalarına hiçbir şekilde basılması için muvafakat vermediklerini, hiçbir kuruma kayıt ettirmediklerini; İLESAM-AKÇAĞ işbirliğinde düzenlenen yarışma şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı EK-1 belgeyi İLESAM Genel Merkezi’ne göndermekle/vermekle yükümlüdürler.
11. Yarışmaya gönderilen eserlerin, bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığının tespit edilmesi durumunda, söz konusu eserler yarışma dışı bırakılır.
12. Yarışma Seçici Kurulu İLESAM-AKÇAĞ Roman, Hikâye ve İnceleme-Araştırma 2013 Kitap Dosyası yarışmasında ödüllerden, biri, birkaçı veya tamamına değer eser bulamadığı takdirde ödül vermeyebilir.“

Eserlerin teslimi konusunda yarışmaya katılacak dosya sahipleri eserlerini kendileri veya bir yakınları aracılığı ile, elden teslim edecek veya gönderebilecekler. Bu imkana sahip olmayanlar için ise posta ile de gönderme imkanı elde edecekler.
Yarışmaya katılım tarihi 31 Aralık 2013 tarihinde bitiyor.
Yarışmaya gönderilen eserler arasından Seçici Kurul tarafından ödül kazandığı tespit edilen eserler 2014 yılı Şubat ayı içinde bir basın açıklaması ile duyurulacak.
Ödül Töreni, 2014 Mart ile Haziran ayları içinde sonradan duyurulacak bir tarihte yapılacak.

Ödüller:
İnceleme – Araştırma dosyası (Edebiyat-Tarih ve Sosyoloji) dalında gerçekleştirilecek ve 1. Olan Eser 1000 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecek.
Roman dosyasında derece kazanan ve 1. Olan Eser 1000 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecek.
Hikaye dosyasında dereceye giren yarışmacıya ise 1000 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecek.

İlgilenen edebiyatcı ve araştırmacıların eserlerini gönderebileceği adres:
İLESAM Genel Merkezi / İzmir 1. Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA
Tel: 0 312 419 49 38 -417 52 65
Faks: 0 312 419 49 39
http://www.ilesam.org.tr

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s